Kościelna nauka o diable = choroba psychiczna?

Moderator: Redaktorzy

Awatar użytkownika
Książę Ciemności
Żyjący Forum
Żyjący Forum
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 49 razy

Kościelna nauka o diable = choroba psychiczna?

Postautor: Książę Ciemności » 09 sty 2017, 23:02

Witam! W pewnej rozmowie wynikła następująca historia: lekarz prowadził w szpitalu psychiatrycznym chorą osobę... Wszystko było w porządku, kiedy nagle ten ktoś zaczął się wyrywać, twierdząc że widzi na przeciwko diabła. Inny przypadek, częściowo zarejestrowany przez kamerę (nie mam tu filmu, możliwe że jest gdzieś w sieci) lekko szurnięty narkoman zadźgał faceta, po czym wyskoczył z chyba trzeciego piętra, złamał nogę i jeszcze z pięć minut machał przed policją nożem, zanim go obezwładnili. Przez całe zajście wydzierał się: Ludzie! Przyślijcie policję! Diabeł!!! Później twierdził, że widział diabła. Mój wniosek jest następujący: religię stworzyli ludzie naćpani, bo wszystkie objawienia (bożki, cherubinki, diabła) to wizje narkotyczne. Ponadto, gdyby nie straszyć ludzi diabłem od przedszkola, to możliwe że byłoby mniej przypadków jak powyżej. Wg mnie straszenie diabłem czy piekłem może wpływać negatywnie na psychikę, wywołując choroby i "zwidy".
Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
oleks24f
VIP
VIP
Podziękował: 291 razy
Podziękowano: 266 razy

Re: Kościelna nauka o diable = choroba psychiczna?

Postautor: oleks24f » 09 sty 2017, 23:18

To takie programowanie ludzi i to już od młodych lat takim wirusem diabła. Inaczej mówiąc bardziej fachowo diabeł to taki mem rozprzestrzeniający się w przestrzeni kulturowej. W szczególności tej opanowanej przez filozofię chrześcijańską. Choć podobne byty tyle, że inaczej nazywane były obecne w kulturach od zawsze. I co ciekawe często ludzie mieli do nich stosunek ambiwalentny, niekoniecznie kojarzony ze złem.

Obecność zaś archetypu demona odpowiadającego za zło i występującego na całym świecie w kulturach które nie mogły mieć ze sobą styczności, dowodzi głębszego pochodzenia takiej konstrukcji myślowej. W psychologii głębi np odpowiada to archetypowi cienia, czyli ciemnej strony naszej osobowości. A wszelkie demony, diabły i wszelkie podobne im byty w kulturach i religiach świata mogą być po prostu metaforą i reminescencją wewnętrznej walki człowieka ze swoim własnym mrokiem, złem i cieniem.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat
Galilieusz
Awatar użytkownika
Książę Ciemności
Żyjący Forum
Żyjący Forum
Podziękował: 30 razy
Podziękowano: 49 razy

Postautor: Książę Ciemności » 09 sty 2017, 23:41

To niesamowite, że w tylu kulturach pojawia się taki rogaty straszak. Czyżby ludzie mieli jakiś ukryty strach przed rogami? Bo rozumiem, że podobizny diabła mają kły czy pazury... Ale rogi? Czy nie bierze się to w jakiś sposób z mitologii greckiej?
Awatar użytkownika
oleks24f
VIP
VIP
Podziękował: 291 razy
Podziękowano: 266 razy

Postautor: oleks24f » 09 sty 2017, 23:51

Być może niezależnie w wielu kulturach takie wszelkie rogate zwierzęta utożsamiano z takimi bytami.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat
Galilieusz
danut
VIP
VIP
Podziękował: 296 razy
Podziękowano: 162 razy

Postautor: danut » 10 sty 2017, 0:26

w starożytności wódz plemienny ubierał głowę rogatych zwierząt i odprawiał krwawy rytuał, może to stad się wzięło? Nadto wiadomo, że oni określali się jako bogowie i tak prezentowali ludziom.

Wróć do „Ateizm”