Tarot - Sztuka interpretacji kart

Czary mary, wróżenie z fusów, kart i inne.

Moderatorzy: Redaktorzy, Wróżbici

Awatar użytkownika
Sequit
Wróżbita
Wróżbita
Posty: 24
Rejestracja: 31 sty 2016, 18:29
Podziękował: 6 razy
Podziękowano: 28 razy

Tarot - Sztuka interpretacji kart

Postautor: Sequit » 06 lut 2016, 21:40

Obrazek

W dawnych czasach, aż do XIX w. objaśnienia kart były kategoryczne i jednoznaczne. Obowiązywała zasada - tak napisano w książce, tak trzeba interpretować i koniec! Na szczęście pod koniec XIX wieku, kiedy to odrodziło się zainteresowanie naukami okultystycznymi, zaczęto interpretować karty intuicyjnie, zgodnie z duchem nadchodzącej ery Wodnika.

Znaczenie każdego Arkanu może być płynne w zależności od konkretnej sytuacji. To znaczy, że niekiedy nawet karta XVI - Wieża może mieć pozytywne znaczenie, a czasami tak dobra karta jak Słońce może wprowadzić kłopoty w czyjeś życie.
Oczywiście każda karta z Wielkich bądź Małych Arkan ma swoje podstawowe znaczenie, można je porównać do nasionka, z którego za każdym razem może wyrosnąć inna roślina, choć tego samego gatunku.

Podczas interpretacji kart należy w szczególności uwzględnić pierwsze wrażenie związane z kartą, to, z czym nam się ona kojarzy, jakie mamy wobec niej odczucia. Pierwszy obraz karty, jaki zrodzi się w Twojej intuicji jest zazwyczaj jak najbardziej prawidłowy.
Po rozłożeniu kart pozwól przemówić im samym. Zacznij od wyobrażenia sobie, co oznaczają symbole narysowane na kartach. Pomyśl, co mówi sama ilustracja przedstawiona na karcie. Jak wyglądają narysowane osoby, w jakiej sytuacji są przedstawione, jakie rzeczy się wokół nich znajdują? Co oznacza według Ciebie kolorystyka karty? Musisz pozwolić Twojej intuicji, aby na te pytania odpowiedziała. Później sprawdź znaczenie karty w książce lub Internecie.

Interpretację karty powinno się zaczynać wychodząc od jej sensu, a nie od nazwy czy numeru.
Wielkie Arkana pojawiły się dużo wcześniej niż Małe. Dlatego też właśnie w nie wpisano najwięcej informacji, które tworzą opowieści, obfitujące w bohaterów, przygody i wiele szczegółów. Te opowieści pozwalają się dużo o danej karcie dowiedzieć. Małe Arkana to takie krótkie, jednowątkowe opowiadania.

Każdy rozkład należy traktować jak obrazkową opowieść - komiks, w którym są bohaterowie, konkretne sytuacje, jakie im się przytrafiają. Przyczyny - dlaczego bohater znalazł się w takiej a nie innej sytuacji.
W praktyce można uwzględnić również karty w pozycji odwróconej - do góry nogami. Znaczenie takiej karty jest przeciwstawne do jej normalnego znaczenia, np. dobrze będzie oznaczało źle, zdrowie chorobę, wygrana przegraną itd.
Należy również przeanalizować karty leżące obok tej, którą interpretujemy, ponieważ ma to duże znaczenie. Na przykład, pierwsza karta mówi o złej sytuacji materialnej, druga o braku wyjścia i zastoju, a trzecia o szczęśliwych wydarzeniach. Możemy z tego wywnioskować, że osoba, której wróżymy nie ma pieniędzy i nie wie, co zrobić by je mieć, jednak w przyszłości wyjdzie z tej sytuacji.

Pamiętaj: Podczas interpretacji kart Tarota zaufaj swojej intuicji, zapisz gdzieś pierwsze wrażenia związane z wybraną kartą, a następnie stwórz historię, dzięki której łatwiej zapamiętasz jej znaczenie.
Słuchaj, by słyszeć, patrz, by widzieć, czuj, by odczuwać jak najgłębiej i ucz się, by rozumieć, co dzieje się w Tobie i otaczającym Cię świecie.

Wróć do „Magia i Wróżby”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość