Magia - definicja oraz jej modele

Czary mary, wróżenie z fusów, kart i inne.

Moderatorzy: Redaktorzy, Wróżbici

Awatar użytkownika
PomiotSzatana
Nekromanta
Nekromanta
Podziękował: 2 razy
Podziękowano: 9 razy

Magia - definicja oraz jej modele

Postautor: PomiotSzatana » 05 maja 2019, 13:57

Magia - czym ona jest? Jedni doszukują się w niej sposobu bycia, drudzy narzędzia na wykonanie swoich celów, a jeszcze inni - kuglarstwo oraz oszustwo. Słowo "magia", aby nie było mylone ze sztuczkami iluzjonistycznymi, zostało przekształcone do słowa "magija", na wzór angielskiego, gdzie rozgraniczono "magic" (magię sceniczną) od "magick" (rytuały, zaklęcia). Choć w języku polskim podziału takiego się często nie stosuje. Magię dzielimy na modele;

Model spirytualny

Według tego modelu, wpływ na rzeczywistość uzyskujemy poprzez istoty duchowe - demony, anioły, duchy - które wykonują działania magiczne, ponieważ weszliśmy z nimi w jakiś pakt lub je do tego zmusiliśmy. Z przedstawicieli tego modelu możemy wymienić - Salomona. A z bardziej współczesnych - Aleister Crowley. Współczesna magia spirytualna polega na przywoływaniu istot duchowych oraz składaniu im regularnych ofiar w postaci alkoholu bądź mięsa w zamian za ich pomoc.
Model energetyczny
Model ten jest nowszy od spirytualnego. Zakłada on, że świat jest przesiąknięty energią, na którą różnie się mówi - prana, qi (czyt. Czi), mana. W Europie nazywa się to fluidem magnetycznym. Procesy zachodzące w świecie są wg. tego modelu efektem działania owych energii, a działania magiczne opierają się o manipulowanie jej przepływem, by wytworzyć konkretny efekt. Model ten wykorzystuje się w różnych praktykach: Joga, Huna, Feng shui, Reiki, Chińska medycyna. Jednym z przedstawicieli tego modelu jest Franz Bardon, który jest uważany za twórcę systemu magicznego zwanego "Hermetyzm".
Model psychologiczny
Model psychologiczny zakłada, że za działania magiczne odpowiedzialna jest podświadomość i może ona być programowana w celu osiągnięcia pożądanych zmian. Programowanie to następuje przez użycie autosugestii lub symboli (sigili). Jednym z jego przedstawicieli jest Peter Caroll.

Wszelkie działania magiczne, które nie znajdują swojej kategorii w powyższych, zostały stworzone w 21 wieku i są krytykowane przez pozostałych jako "oszustwo dla pieniędzy", czy też jako zaspokojenie ciekawości ludzi, którzy szukają rytuałów na miłość i pieniądze w internecie.
Seeker
Nowy
Nowy
Podziękowano: 5 razy

Re: Magia - definicja oraz jej modele

Postautor: Seeker » 06 maja 2019, 17:29

PomiotSzatana pisze:składaniu im regularnych ofiar w postaci alkoholu bądź mięsa w zamian za ich pomoc.

Od dawien dawna "ofiary" bywały różne, nie tylko trunki bądź mięsa, również monety, kosztowności, owoce, figurki, czy też czyjeś życie. Sam motyw składania darów można rozpatrywać z kilku punktów widzenia, jednym jest oddanie czegoś wartościowego istocie w zamian za pomoc, drugim nasycenie odpowiednią energią dane działanie magiczne. Trzecim jest tzw. zasada "GEBO" mówiąca, że za wszystko w życiu trzeba zapłacić, a niektórzy łudzą się, że rzucenie monety, kawałka chleba czy czegoś w tym guście wszystko załatwi.

PomiotSzatana pisze: Jednym z przedstawicieli tego modelu jest Franz Bardon, który jest uważany za twórcę systemu magicznego zwanego "Hermetyzm".

Hermetyzm jest filozofią wywodzącą się ze starożytnej Grecji i Egiptu, Bardon to współczesna postać, która postanowiła opisać system magiczny oparty na tejże filozofii.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PomiotSzatana
Nekromanta
Nekromanta

Postautor: PomiotSzatana » 06 maja 2019, 17:45

Dziękuję za rozwinięcie. Oczywiście masz rację z tymi ofiarami. To nie tylko trunki i mięso, ale też inne ofiary. Wymieniłem jedynie te przykładowe, które są najpowszechniejsze. Oczywiście wg. tego co ja czytałem, to było to nasycenie energią, o którym mówiłeś.

A z tym Hermetyzmem to właśnie o to mi chodziło, gdy pisałem o przedstawicielach.
danut
VIP
VIP
Podziękował: 297 razy
Podziękowano: 163 razy

Postautor: danut » 06 maja 2019, 19:19

Najbardziej potępiany przeze mnie Aleister Crowley, jak można takiemu manipulatorowi hołdować? Zakłamywanie rzeczywistości, wynoszenie siebie poprzez tumanienie słuchających i mamienie najpodlejszymi ze sztuczek manipulacyjnych, a teraz jeszcze te dary :) Autorze, to nie jest ta epoka! W czasach ciemnych ludzie łatwiej się nabierali, ale dziś świadomość takich rzeczy wzrasta, rozwija się psychologia i etyka, kultura i moralność ludzka, którą ów "mistrz" całkowicie zezwierzęcił. Dary powiadasz? - Czy same w sobie nie wskazują na przekupstwo i bałwochwalstwo? A cóż mi to za tłumaczenie, że haha dziś to starczy inny podarek jak zabicie kogoś/czegoś rytualne. Obrzydliwe jest każde łapówkarstwo, bo nie ma w nim ani krzty uczciwości, jest tylko chęć/ żądza zdobycia czegoś co komu absolutnie nie przysługuje, na co niczym nie potrafi sobie zapracować ani uczciwie tego zdobyć. To jest obrzydliwe, tak jak i te czcze obietnice i próba ucieczki z wyniosłością i próbą stawiania siebie ponad prawem.
Awatar użytkownika
PomiotSzatana
Nekromanta
Nekromanta

Postautor: PomiotSzatana » 06 maja 2019, 19:29

Czy Ty czytałaś co ja napisałem, czy Ty nie czytałaś co ja napisałem? Tak zwane "ofiary" mają spowodować nasycenie energią i spowodować działanie, nie jest to żadne przekupstwo ani łapówka. O żadnych "darach" nie wspominałem.

A Crowley jest uznawany za przedstawiciela tego modelu spirytualnego i nic na to nie poradzisz - spójrz, nawet w Wikipedii jest tak samo napisane. Nie ma mowy o zabijaniu niczego. Ofiary to przedmioty, które możesz kupić.
danut
VIP
VIP

Postautor: danut » 06 maja 2019, 19:33

Czytam i widzę co napisałeś. Szerzysz myśli szkodliwe , zabijasz rozwój świadomości tym, zatrzymujesz poznanie. :) Crowley to dziad i banita, manipulator i sztukmistrz :) o dzikich zapędach i żądzach i nic to nie ma wspólnego z jego mową o wolności. To tak jak dziś butnie się mówi - wolność, demokracja i mało rozumnym się przez to wydaje, że im wszystko wolno.
Seeker
Nowy
Nowy
Podziękowano: 5 razy

Postautor: Seeker » 06 maja 2019, 19:34

danut pisze:Najbardziej potępiany przeze mnie Aleister Crowley, jak można takiemu manipulatorowi hołdować? Zakłamywanie rzeczywistości, wynoszenie siebie poprzez tumanienie słuchających i mamienie najpodlejszymi ze sztuczek manipulacyjnych, a teraz jeszcze te dary :) Autorze, to nie jest ta epoka! W czasach ciemnych ludzie łatwiej się nabierali, ale dziś świadomość takich rzeczy wzrasta, rozwija się psychologia i etyka, kultura i moralność ludzka, którą ów "mistrz" całkowicie zezwierzęcił. Dary powiadasz? - Czy same w sobie nie wskazują na przekupstwo i bałwochwalstwo? A cóż mi to za tłumaczenie, że haha dziś to starczy inny podarek jak zabicie kogoś/czegoś rytualne. Obrzydliwe jest każde łapówkarstwo, bo nie ma w nim ani krzty uczciwości, jest tylko chęć/ żądza zdobycia czegoś co komu absolutnie nie przysługuje, na co niczym nie potrafi sobie zapracować ani uczciwie tego zdobyć. To jest obrzydliwe, tak jak i te czcze obietnice i próba ucieczki z wyniosłością i próbą stawiania siebie ponad prawem.

Bardzo często ludzie mylą to co jest, z tym co chcieliby żeby było. Świat wygląda jak wygląda i od zawsze wyglądał tak jak wyglądał, a bezinteresowność jest niezwykle rzadka wśród ludzi. W obecnym świecie to co nazywasz łapówkarstwem, a co równie dobrze można nazwać handlem (wszak dary stanowią tutaj materiał do wymiany, ja Ci dam coś, Ty mi w czymś pomożesz to zwykły handel usługami) jest wszechobecne.
Awatar użytkownika
PomiotSzatana
Nekromanta
Nekromanta

Postautor: PomiotSzatana » 06 maja 2019, 19:36

Czytam i widzę co napisałeś. Szerzysz myśli szkodliwe , zabijasz rozwój świadomości tym, zatrzymujesz poznanie

Przepraszam Cię bardzo, ale tak rozmawiać nie będziemy. Nie podoba Ci się tematyka magii, to jej nie czytaj. Zabijasz rozwój świadomości jedynie Ty, zakazując wszystkim praktykować czegokolwiek, co paranormalne. Zupełnie jak spirytyści.
danut
VIP
VIP

Postautor: danut » 06 maja 2019, 19:36

Seeker - ale tu chodzi o kupowanie sobie np. miłości, lub wynajem mordercy na zlecenie- podoba Ci się to?
Awatar użytkownika
PomiotSzatana
Nekromanta
Nekromanta

Postautor: PomiotSzatana » 06 maja 2019, 19:39

Nie, wcale nie chodzi o kupowanie miłości i wynajem mordercy. To co napisałaś to strasznie przeinaczenie i jest właśnie manipulacją, o które tak często mówisz. Jaki masz cel? Zniechęcić wszystkich do praktyki i niech się zajmą światem materialnym?

Wróć do „Magia i Wróżby”