Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Wymarłe cywilizacje.

Moderator: Redaktorzy

омїкяои★

Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: омїкяои★ » 17 lut 2016, 19:35

Obrazek
Geoglify to duże wzory lub motywy utworzone na podłożach ze skały lub innego podobnie wytrzymałego materiału. Niektóre z nich, jak te z Nazca zostały wykonane po starannym usunięciu ziemi, a ze względu na specyficzne warunki atmosferyczne, zawiłe wzory pozostały nietknięte i dobrze zachowane do dzisiejszych czasów. Na Ziemi istnieje wiele tajemniczych geoglifów które jest bardzo ciężko wyjaśnić. W tym artykule zajmiemy się trzema miejscami gdzie występują. Postaramy się nakreślić ich pochodzenie, domniemany cel i sens.

    Tajemnicze Linie Nazca.


Linie Nazca zostały uznana za najważniejsze i najbardziej znane geoglify jakie kiedykolwiek odkryto na naszej planecie. Tajemnicze linie, geometryczne kształty i rysunki np. zwierząt znajdują się na pustyni Nazca w południowym Peru. Uważa się, że zostały stworzone przez ludzi Nazca, ale powodu ich stworzenia jeszcze nie odkryto. Zostały wykonane pomiędzy 200 p.n.e. a 500 rokiem naszej ery. Naukowcy zidentyfikowali ponad 800 linii prostych, 300 figur geometrycznych oraz 70 wzorów roślin, zwierząt a także kształtów zwanych biomorpsh. Największa z postaci ma około 200 metrów średnicy. Według legendy, to bóg Viracocha zlecił tajemniczemu Inkaskiemu twórcy wykonać linie i glify.

Najbardziej intrygującym wzorem jest pająk. Phyllis Pitluga, starszy astronom z Planetarium Adlera i protegowany Reiche, przeprowadził badania tego rysunku. Reiche zapewnia, że olbrzymi pająk jest anamorficznym schematem konstelacji Oriona. Do tego dochodzą badania naukowców z Uniwersytetu w Dreźnie, którzy stwierdzili, że przewodność elektryczna na liniach jest o 8000 razy większa niż obok linii.

    Geoglify z Kazachstanu.


Obrazek

Naukowcy uważają, że odkryte w Kazachstanie geoglify mogą być dowodem na istnienie zaginionej cywilizacji, która zamieszkiwała ten region 8 tyś lat temu. Według niedawno opublikowanych przez NASA satelitarnych zdjęć, istnieją dziesiątki olbrzymich geometrycznych figur, linii i krzyży. Niektóre z nich mają około 200 metrów wielkości. Niektóre podobnie jak te z Nazca są widoczne tylko z powietrza. Niektórzy nawet nazywają je kazachskie Nazca.

Odkryto je dopiero jakieś osiem lat temu, za sprawą popularnego programu Google Earth. Wypatrzył je rosyjski archeolog Dmitriy Dey. Od tego czasu wielu ekspertów prowadzi badania tych figur. Istnieje ich ponad 260, najstarsze z nich mają około 8 tyś lat, a większość z nich znajduje się w pobliżu neolitycznej wioski. Największą z figur jest olbrzymi kwadrat który składa się z 101 kopców. Dokładny cel i przeznaczenie figur pozostaje również tajemnicą.

    Geoglify z Jordanii.


Obrazek

Wzory znajdują się na tak zwanej czarnej pustyni. Pierwsze z nich powstały około 6500 lat p.n.e i oznacza to, że są starsze od tych w Nazca o co najmniej 6 tyś lat. Tu również, naukowcy nie są w stanie stwierdzić, co skłoniło ich twórców do utworzenia tak złożonych kształtów. Sugerują, że mogły być to obserwatoria nieba lub mogilniki.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach są one widoczne tylko z powietrza. Według przeprowadzonych badań geoglify wykazują dokładne geometryczne wzory, które rozciągają się nawet na kilka kilometrów. Nikt nie jest w stanie wytłumaczyć, jak starożytni ponad 8 tyś lat temu byli w stanie stworzyć tak dokładne i tak duże wzory. Po co je tworzyli skoro można było je oglądać tylko z powietrza? Jedno jest pewne 8 tyś lat temu obszar ten był dużo bardziej wilgotny i wyglądał znacznie inaczej niż dzisiaj.


Źródło
Awatar użytkownika
Sk1nny_B0y
VIP
VIP
Posty: 332
Rejestracja: 10 sty 2016, 17:22
Lokalizacja: Припять
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 98 razy
Kontaktowanie:

Re: Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: Sk1nny_B0y » 17 lut 2016, 21:48

Całkiem ciekawe, masz tego więcej ?
So put your hands up high
And wave 'em side to side,
And when I pull out the nine
You better wave bye bye...

Obrazek
омїкяои★

Re: Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: омїкяои★ » 17 lut 2016, 22:14

CONAN pisze:Całkiem ciekawe, masz tego więcej ?


Oczywiście. Mówisz, masz.

ObrazekTajemnicze intaglios - geoglify znad rzeki Kolorado/MWMedia

Najsłynniejsze na świecie wielkie znaki wyryte w ziemi znajdują się na pustyni Nazca w Peru. Badacze tajemnic świata przypominają jednak, że podobne znaki odkryto również w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się tam obszar z ponad 500 takich intaglios, jak znaki te nazywa lokalna ludność. Symbole wyryto w kamienistej pustynnej glebie wzdłuż biegu rzeki Kolorado w górach Big Maria Mountain, około 25 km na północ od miasta Blythe, czyli na pograniczu stanów Arizona i Kalifornia.

    Olbrzym wyryty w ziemi


Geoglify znad Kolorado wciąż stanowią zagadkę dla nauki, pomimo tego, że odkryto je prawie 80 lat temu. Pierwszym, który dostrzegł je z powietrza i opisał, był kapitan George A. Palmer, pilot sił powietrznych armii USA. Był 12 listopada 1931 roku, kapitan Palmer odbywał lot z bazy w Hoover Dam do Los Angeles. Gdy samolot doleciał do rzeki Kolorado, lotnik dostrzegł wyryte w pustynnym gruncie wielkie obrazy przedstawiające postaci ludzi i zwierząt oraz geometryczne kompozycje.

- W pobliżu dwu ludzkich kształtów są figury węży i czworonożnych zwierząt z długimi ogonami - opisywał Palmer swe wrażenia w pamiętnikach. - A po nich ukazuje się naszym oczom olbrzym lub bóg, który właśnie przyspiesza kroku, by odbyć taniec w pobliskim wielkim kręgu.
Figura olbrzyma, wspomniana przez amerykańskiego pilota, to mierząca ponad 55 metrów ludzka sylwetka, zaś wyryty w pobliżu "wielki krąg", to zbliżony do koła owal o około 47-metrowej średnicy. Te rozmiary wskazują skalę przedsięwzięcia, z którym zmierzyli się prekolumbijscy mieszkańcy tego regionu.

    Porzucone znaki


Palmer przekazał informacje na temat swego odkrycia Arthurowi Woodwardowi, kustoszowi działu historii i antropologii w Muzeum Historii Naturalnej hrabstwa Los Angeles. Naukowcy związani z tą placówką założyli początkowo, że intaglios zostały wyryte w ziemi przez Indian dwa, może trzy stulecia wcześniej. Po wstępnym, dość pobieżnym zbadaniu symboli, naukowcy nie interesowali się więcej znaleziskiem. Intaglios przez dziesięciolecia niszczały wystawione na działanie czynników atmosferycznych oraz bezmyślność turystów i złą wolę wandali.

Obrazek
Pierwszą próbę ocalenia niezwykłego znaleziska, porównywalnego z geoglifami z Nazca, podjął w 1957 roku miejscowy przyrodnik De Weese W. Stevens, zastępca dyrektora szkoły średniej w Palo Verde. Sfotografowano wówczas i zmierzono wiele znaków, a niektóre z nich zabezpieczono osłonami.
W ostatnich latach przeprowadzono kolejne badania intaglios, co pozwoliło ustalić, że liczą one nie 200 lat, lecz ponad 2 tysiące. Stwierdzono też, że symbole wykonane zostały podobną techniką, co geoglify z Nazca - najpierw wytyczano kształt figury, a następnie zdejmowano wierzchnią warstwę gruntu aż do poziomu skały o jasnej barwie.

Opinie naukowców na temat tego, jaki lud wyrył gigantyczne symbole wzdłuż biegu rzeki Kolorado są podzielone. Przeważa jednak hipoteza, że to dzieło Indian z plemienia Hopi, ludu, którego potomkowie przetrwali do dzisiejszych czasów. Analizy symboli wskazywać mają, że niektóre z tych znaków można łączyć z postaciami występującymi w mitologii Hopi spisanej przez antropologów.

Obrazek
Jaki był cel wykonania tak złożonych obrazów? Dlaczego ludzie 2 tysiące lat temu zadali sobie tak wiele trudu? Odpowiedzi można szukać ustalając, co wiadomo już na temat najsłynniejszych geoglifów świata, czyli znaków z pustyni Nazca. Problem w tym, że na temat tajemniczych symboli z Nazca w Peru postawiono aż nazbyt wiele hipotez.

Według rozmaitych badaczy, te geoglify to gigantyczny kalendarz albo obserwatorium astronomiczne. Inne teorie zakładają, że znaki na Nazca są symbolami plemiennymi lub oznaczają miejsca kultu. Mówi się też, że znaki te wyznaczają lądowisko UFO.
Szlaki do dawnych źródeł

Faktem jest, że z nieznanych powodów lud zamieszkujący niegdyś tereny Nazca, wyrysował w kamienistym gruncie długie na dziesiątki, a nawet setki metrów, wizerunki zwierząt oraz geometryczne formy, takie jak spirale i trójkąty. Spośród nowych interpretacji powstania tych znaków wyróżnia się koncepcja zespołu badaczy z University of Massachusetts. Dr David Johnson, specjalista hydrolog dr Stephen B. Mabee oraz archeolog dr Donald Proulx przyjęli, że znaczenie występujących pomiędzy symbolami długich pojedynczych linii wyjaśnić może właśnie hydrologia.

Hipoteza Amerykanów mówi, że geoglify na Nazca są szlakami wiodącymi do dawnych, dziś już wyschniętych źródeł. Amerykańscy naukowcy przyznają jednak, że nie wiedzą, czy taką rolę pełniły wszystkie ziemne rysunki na pustyny, bo jest ich znacznie więcej, niż odkrytych przez geologów i hydrologów niegdysiejszych wyschniętych źródeł wody w tym regionie.

Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje jednak, czy podobny był cel tworzenia intaglios nad rzeką Kolorado. Zagadkowe znaki wyryte w ziemi wciąż skutecznie strzegą swej tajemnicy.

Obrazek
Korzystając z Google Earth archeolodzy odkryli geoglify wykonane przez człowieka. Wszystkie kształty niezwykłych formacji współtworzą regularnie ułożone na ziemi kopce i wyżłobione rowy. Widziane z góry, tworzą niekiedy olbrzymie, twory kwadratów, pierścieni, krzyży a nawet swastyk. Szczególnie ten ostatni wzór budzi wśród archeologów powszechną konsternację ze względu na swój niemały rozmiar i sam fakt, że taki symbol pojawił się w tej części kontynentu azjatyckiego.

Pochodzenie swastyki – kojarzonej przeważnie z kultem słońca - przypisuje się głównie starożytnym Celtom, Hindusom i Grekom. W późniejszych okresie znak ten został zaadoptowany także do kultury buddyjskiej; spotykamy go również w dżinizmie. W Azji po raz pierwszy pojawił się prawdopodobnie 2,5 tyś lat p.n.e. na rysunkach dzieła cywilizacji Doliny Indusu.

,,Dziś możemy powiedzieć tylko jedno – kazachstańskie geoglify były wykonane przez starożytnych ludzi” – mówiła w wywiadzie archeolog Irina Shevnina. Wtórował jej Andrew Logvin, który odkrył geoglify, serwując po mapach Google w komputerze.

Ponadto obydwoje stwierdzili, że budowniczowie kopców tworzących osobliwe geoglify wykorzystywali je prawdopodbnie do celów rytualnych. Ma o tym świadczyć ich struktura wykonania oraz obecność w wielu miejscach pozostałości po ogniskach.Eksperci doszukali się wielu podobieństw znaleziska w Kazachstanie do słynnych linii z Nazca z Peru, które zostały wpisane na światową listę UNESCO w 1994 r. Chociaż peruwiańskie geoglify zawierają dość wiele akcentów z kultury Paracas i niegdyś zamieszkujących te ziemie ludności Andyjskiej, to zdaniem uczonych są one znacznie starsze i zostały wykonane przez kulturę Nazca pomiędzy 400 a 650 r. p.n.e.

W ubiegłym roku badacze z Uniwersytetu Kostanajskiego i Wileńskiego przeprowadzili szczegółowe wykopaliska archeologiczne, wykonali szereg zdjęć lotniczych oraz spenetrowali dokładnie teren przy użyciu georadarów w tej części Kazachstanu. Ustalono, że symbole różnią się między sobą kształtem i rozmiarami. Jedna swastyka została wykonana z obrobionego drewna, podczas gdy pozostała część powstała na bazie kopców ziemnych. Największa formacja mierzy aż 400 metrów i wskazuje, że jej budowniczowie reprezentowali dobrze rozwiniętą kulturę – uważają archeolodzy.

Być może geoglify służyły tutejszym mieszkańcom do wydzielania swojej własności rolnej, ale tylko część badających to miejsce archeologów podziela ten pogląd. Zdecydowana większość nie znajduję racjonalnego tłumaczenia i bardziej obstaje za analogiami, jakich można doszukać się w liniach Nazca.

Obrazek
Azja Środkowa jest posiatkowana tajemniczymi pozostałościami po starożytnej kulturze w postaci budowli typu kurhany, kopców i tzw. komór grobowych. Spotykamy takie świadectwa antycznych cywilizacji w wielu miejscach Kazachstanu i Mongolii. Ich wiek ocenia się na 4 tyś. lat p.n.e. i wiąże się z kulturą Indoeuropejską.

Geoglify zostały odkryte na całym świecie, w tym także Wielkiej Brytanii. W ostatnich latach pomocne okazało się narzędzie w postaci Google Earth. W ten sam sposób w 2012 r. odkryto gigantyczny geoglif w pobliżu jeziora Zjuratkul w uralskiej części Rosji. Rysunek nosi znamiona zoomorficzne i przedstawia łosia.

Dla współczesnej nauki geoglify odkryli dopiero w 1926 roku dwaj naukowcy – Alfred Kroeber i Toríbio Mejía Xesspe. Początkowo wzięli plątaninę linii za kanały nawadniające pustynny teren. Później uznali, że ów labirynt ma charakter religijny, podobnie jak święte ścieżki Inków. Inną teorię wysunął w 1941 roku Paul Kosok. Podobnie jak niemiecka uczona Maria Reiche, uważał on, że piaskowe wzory mają związek z obserwacjami astronomicznymi i są "największym na świecie podręcznikiem z dziedziny astronomii". Niektóre ciągnące się dziesiątkami metrów linie pokrywają się bowiem z orbitalnym ruchem gwiazd, a gigantyczne kontury zwierząt wiernie odzwierciedlają gwiazdozbiory.

Amerykański archeolog David Johnson uważa, że niektóre z geoglifów miały związek z ze źródłami wody i systemem nawadniającym (puquios)[4].
Jeszcze inni dopatrują się w ogromnych układach linearnych szlaków handlowych, bieżni, na których rozgrywano zawody sportowe, ozdób, które miały cieszyć oczy bogów, oraz kalendarzy religijno-astronomicznych. Większość naukowców zgadza się jednak z teorią Marii Reich, która twierdzi, że geoglify były wykorzystywane do określania pory siewu i zbiorów, gdyż oznaczają okresowe pojawianie się gwiazd i konstelacji i wskazują na punkty wschodów i zachodów słońca podczas jesiennej i wiosennej równonocy oraz przesilenia letniego.

Odmienną koncepcję przedstawił szwajcarski pisarz Erich von Däniken, który twierdzi, że linie miały być lądowiskiem dla przybyszów z kosmosu.

Obrazek


Źródło
Źródło
Awatar użytkownika
Sk1nny_B0y
VIP
VIP
Posty: 332
Rejestracja: 10 sty 2016, 17:22
Lokalizacja: Припять
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 98 razy
Kontaktowanie:

Re: Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: Sk1nny_B0y » 17 lut 2016, 22:17

Ciekawie, może i te różne linie i rysunki są jakimiś koordynatami dla obcych tak jak kręgi w zbożu. Coś w tym musi być, ciekawe czy dożyjemy kontaktu z obcymi.
So put your hands up high
And wave 'em side to side,
And when I pull out the nine
You better wave bye bye...

Obrazek
омїкяои★

Re: Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: омїкяои★ » 17 lut 2016, 22:19

No właśnie teorie na temat tego, że owe rzeczy powstały dla obcych są bardzo powszechne. Są one widoczne tylko z góry i cechują się dużymi rozmiarami.
Awatar użytkownika
Sk1nny_B0y
VIP
VIP
Posty: 332
Rejestracja: 10 sty 2016, 17:22
Lokalizacja: Припять
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 98 razy
Kontaktowanie:

Re: Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: Sk1nny_B0y » 17 lut 2016, 22:22

No skoro są bardzo bardzo stare to raczej ciężko żeby sobie je człowiek od tak zrobił, bez jakiś specjalnych maszyn czy innej pomocy tego typu, no ale może się nie znam i ktoś potrafi takie rzeczy robić.
So put your hands up high
And wave 'em side to side,
And when I pull out the nine
You better wave bye bye...

Obrazek
омїкяои★

Re: Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: омїкяои★ » 17 lut 2016, 22:40

CONAN pisze:No skoro są bardzo bardzo stare to raczej ciężko żeby sobie je człowiek od tak zrobił, bez jakiś specjalnych maszyń czy innej pomocy tego typu, no ale może się nie znam i ktoś potrafi takie rzeczy robić.


Patrząc na wykonanie spokojnie można było to zrobić ręcznie. Pytanie po co ludzie w tak zamierzchłych czasach mieliby robić tak duże i dosyć zaawansowane geoglify widoczne tylko z lotu ptaka? I to w wielu miejscach świata podczas kiedy kultury, które je wykonały nie mogły wiedzieć o sobie nawzajem. Wygląda więc na to, że wszyscy 'przypadkiem' wpadali na te same pomysły, cechowało je identyczne wykonanie i historia.
Awatar użytkownika
Sk1nny_B0y
VIP
VIP
Posty: 332
Rejestracja: 10 sty 2016, 17:22
Lokalizacja: Припять
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 98 razy
Kontaktowanie:

Re: Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: Sk1nny_B0y » 17 lut 2016, 22:47

Albo dostali od "kogoś" instrukcje aby je wykonać i jak je wykonać.
So put your hands up high
And wave 'em side to side,
And when I pull out the nine
You better wave bye bye...

Obrazek
омїкяои★

Re: Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: омїкяои★ » 17 lut 2016, 22:54

Niczego nie neguję ale też niczego nie zakładam z góry. Wiele rzeczy jest, nazwijmy to, "nietypowych" w tej kwestii. Niby nie widzę tu niczego czego nie dało by się zrozumieć ale też patrząc na całokształt jakoś trudno mi tak po prostu uwierzyć, że wszyscy mieli ten sam pomysł, to samo wykonanie i wszystkie kultury mówią o "bogach", którzy to z nieba przylecieli a przecież każda z tych kultur o drugiej nie wiedziała więc o "plagiatowaniu" nie ma tu mowy.
Awatar użytkownika
Sk1nny_B0y
VIP
VIP
Posty: 332
Rejestracja: 10 sty 2016, 17:22
Lokalizacja: Припять
Podziękował: 63 razy
Podziękowano: 98 razy
Kontaktowanie:

Re: Kto i w jakim celu rysował te rysunki, pozostaje do dzisiaj tajemnicą.

Postautor: Sk1nny_B0y » 17 lut 2016, 23:01

To jest właśnie bardzo ciekawe, może kiedyś wszystkiego się dowiemy, pożyjemy zobaczymy.
So put your hands up high
And wave 'em side to side,
And when I pull out the nine
You better wave bye bye...

Obrazek

Wróć do „Starożytne Cywilizacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość