Zagadka promieniowania IR rozwiązana

Co kryje kosmos ?

Moderator: Redaktorzy

омїкяои★

Zagadka promieniowania IR rozwiązana

Postautor: омїкяои★ » 15 mar 2016, 9:01

Obrazek
Japońscy astronomowie przy użyciu teleskopu ALMA zlokalizowanego w Chile wykryli najsłabsze źródło fal milimetrowych jakie kiedykolwiek udało się zarejestrować. To właśnie przyczyniło się do rozwiązania zagadki tajemniczego podczerwonego promieniowania wypełniającego nasz wszechświat.

Mimo ciemnej pustki, którą widzimy patrząc w przestrzeń kosmiczną jest ona wypełniona przez tzw. kosmiczne promieniowanie tła (COB - Cosmic Background Emission), na które składa się promieniowanie podczerwone (CIB - Cosmic Infrared Background), mikrofalowe promieniowanie (CMB - Cosmic Microwave Background) oraz promieniowanie optyczne (COB - Cosmic Optical Background).

Do tej pory wiedziano skąd dokładnie pochodzą pierwszy i trzeci rodzaj promieniowania - pierwsze jest emitowane przez gromady gwiazd, trzecie natomiast jest pozostałością po Wielkim Wybuchu, pochodzenie i właściwości promieniowania podczerwonego stanowiły jednak do tej pory sporą tajemnicę.

Naukowcy Japońscy przejrzeli dane zebrane przez teleskop ALMA poszukują śladów, które emitują promieniowanie tak słabo, że konwencjonalny sprzęt nie podołał by takiemu wyzwaniu. Znaleziono także kilka tego typu obiektów, który można było przyjrzeć się nieco bliżej przy użyciu soczewkowania grawitacyjnego - efektu objawiającego się tym, że fale zostają zakrzywione lub odbite przez niezwykle masywne obiekty takie jak gromady galaktyk czy skupiska ciemnej materii znajdujące się po drodze, między obiektem, które je emituje, a Ziemią, dzięki czemu zostają wzmocnione.

Rezultat był bardziej niż zaskakujący. Mianowicie ok. 60% źródeł CIB stanowią galaktyki, które możliwe są do wykrycia w świetle widzialnym czy w podczerwieni, ale 40% nadal stanowi zagadkę, choć według Japończyków mogą być to galaktyki o niskiej masie skryte w gęstych chmurach kosmicznego pyłu.

Astrophysical Journal

Wróć do „Tajemnice Kosmosu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość