Wierzyć? Niewierzyć?

Tematy związane z biologią.

Moderator: Redaktorzy

Awatar użytkownika
Lakshmi
VIP
VIP
Posty: 598
Rejestracja: 13 sty 2016, 19:34
Podziękował: 126 razy
Podziękowano: 288 razy

Wierzyć? Niewierzyć?

Postautor: Lakshmi » 15 wrz 2017, 20:52

Obrazek


Odkryto nowy gatunek prehistorycznej "piekielnej mrówki" z metalowym rogiem służącym do nakłuwania i wysysania krwi ze swoich ofiar.

Linguamyrmex vlad to nowo opisany gatunek mrówki. Część "vlad" w nazwie odnosi się do księcia Włada III Palownika, lepiej znanego jako Drakula.

Mrówki Linguamyrmex vlad żyły w okresie późnej kredy, ok. 98,9 mln lat temu. Pojedynczy osobnik mierzył zaledwie kilka milimetrów długości. Podobnie jak większość gatunków mrówek z kredy, gatunek ten znacząco różni się od współczesnych osobników.

Niewielki okaz uwieczniony na zdjęciu został znaleziony w bursztynie w kopalni w dolinie Hukawng w Birmie. To miejsce słynące z dużych i pięknych bursztynów. Naukowcy z Instytutu Technologicznego w New Jersey i Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej użyli promieni X, mikroskopu świetlnego i tomografii komputerowej, w celu przeskanowania głowy nowo odkrytej mrówki.

Okazało się, że róg wzmocniony cząstkami metalu to broń. Organ ten pełnił funkcję klasycznej szpilki - służył do nakłuwania ciał ofiar. Preferencje pokarmowe "piekielnych mrówek" widać także w budowie anatomicznej ich aparatu szczękowego - naukowcy dostrzegli tam niewielkie rurki idealne do zasysania hemolimfy, która wypełnia ciała owadów.

Odnaleziony niedawno okaz Linguamyrmex vlad można oglądać już w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. Gatunek ten łączy się z sześcioma innymi gatunkami antycznych mrówek Gerontoformica, z których cztery odkryto w Birmie, a pozostałe dwa we Francji i Kanadzie.
Awatar użytkownika
Hybrid
VIP
VIP
Posty: 113
Rejestracja: 29 sty 2016, 19:05
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 44 razy

Re: Wierzyć? Niewierzyć?

Postautor: Hybrid » 16 wrz 2017, 10:44

Lakshmi pisze:
Podobnie jak większość gatunków mrówek z kredy


... no tak mieliśmy mrówki z kredy ... mamy teraz kolorowych żołnierzyków z ołowiu .
Chcę doczekać chwili gdy dowiem się , że na owe ''vladowske'' mrówki polował ówczesny mrówkojad z ''kredy'' z hyper-magnesikiem na języku .

Lakshmi pisze:
Odkryto nowy gatunek prehistorycznej "piekielnej mrówki" z metalowym rogiem .


Z tym ''metalowym'' rogiem to ''lekka'' przesada .
Jest to zwykła chemiczna sekwestracja czyli ''wyłapywanie''/ związanie substancji chemicznej przez inną substancję chemiczną .
Przykładowo : matka karmi dziecko piersią , w jej mleku czyli siarze znajduje się wielofunkcyjne białko - laktoferyna - która jest w stanie związać wszystkie jony żelaza występujące w pokarmie .
Gdybyśmy po nakarmieniu noworodka zobrazowalibyśmy mu jamę brzuszną promieniami rentgenowskimi ... wysunęlibyśmy wniosek , że jego żołądeczek zbudowany jest ze stali .
A czy tak jest w rzeczywistości ?
Awatar użytkownika
Lakshmi
VIP
VIP
Posty: 598
Rejestracja: 13 sty 2016, 19:34
Podziękował: 126 razy
Podziękowano: 288 razy

Re: Wierzyć? Niewierzyć?

Postautor: Lakshmi » 16 wrz 2017, 18:04

Hm, jest w tym jakas logika , ale zołądeczek z zawartowcią pokarmu nie jest tym co wykształciła mrówka. Dziecko moze robic kupkę kulkami netalowymi i to tez nie bedzie dziwne, jednak wyrostek vel róg czy ssawka to jest juz wyksztalcona część ciała przez organizm :D
Awatar użytkownika
Hybrid
VIP
VIP
Posty: 113
Rejestracja: 29 sty 2016, 19:05
Podziękował: 19 razy
Podziękowano: 44 razy

Re: Wierzyć? Niewierzyć?

Postautor: Hybrid » 16 wrz 2017, 23:42

Racz zważyć Lakszmi , że ową ''metalową'' strukturę którą nazywasz ''wykształconą częścią ciała'' zauważono dopiero w widmie /spektroskopi/ rentgenowskim ... a nie gołym oczkiem .
Powtórzę się raz jeszcze :
Mówiąc prostymi słowami zrozumiałymi dla ''normalnych'' , nasza wątróbka jest taką mini ''hutą'' , zajmuje się chemicznym procesem analizy i syntezy jonów żelaza w organizmie - produkt finalny to ferrytyna .
Przeciętna waga wątróbki to - 1400 gram
Ilość jonów żelaza zmagazynowana non-stop w wątróbce do procesów krwiotwórczych to 2% jej masy .
Czy to będzie jednoznacznie oznaczać , że w naszej wątróbce znajduje się ... kostka ''metalu'' o wadze 3,5 grama ??? ]:>


Ze strony Interi w której ukazał się artykulik była to nad wyraz mega - nadinterpretacja .
Awatar użytkownika
Lakshmi
VIP
VIP
Posty: 598
Rejestracja: 13 sty 2016, 19:34
Podziękował: 126 razy
Podziękowano: 288 razy

Re: Wierzyć? Niewierzyć?

Postautor: Lakshmi » 17 wrz 2017, 7:33

Jak sam tytuł posta wskazuje nie wiem jak to przyjac. Zaciekawilo mnie, ale nie skupilalam konkretnej uwagi na tym fakcie. To dla mnie ciekawostka tylko. Zasadę dzialania wątroby znam, bzdury interii też, bo jest tam wiele niedorzeczności podawanych z sufitu (trzeba czymś wypełnić stronę).
Powiem tak; plotka powstaje na kanwie zaistniałego faktu, a interpretacja to juz inna bajka

Wróć do „Biologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość