Jakie technologie zmienią nasz świat w 2016 roku

Projekty Futurystyczne.

Moderator: Redaktorzy

омїкяои★

Jakie technologie zmienią nasz świat w 2016 roku

Postautor: омїкяои★ » 21 kwie 2016, 2:35

Postanowiłem zrobić małą listę technologii, które w tym roku z pewnością wpłyną na nasze życia zarówno tu w Polsce jak i na świecie. Postaram się zaprezentować różne ciekawostki oraz urządzenia zarówno te, które będą miały wpływ na codzienne życie oraz te, które kwalifikują się do ważnych odkryć technologicznych np. w przemyśle kosmicznym. Zaczynajmy.

  #1. Rakieta Falcon 9

Falcon 9.jpg
Falcon 9.jpg (197.25 KiB) Przejrzano 887 razy


Falcon 9 to dwustopniowa rakieta nośna, zaprojektowana i wyprodukowana przez amerykańską firmę SpaceX, której założyciel Elon Musk zamierza zrewolucjonizować przemysł komercyjnych lotów kosmicznych. Rakieta przeznaczona do wynoszenia ładunków na orbitę, misji bezzałogowych i załogowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 8 kwietnia Wraz ze startem rakiety Falcon 9 z przylądka Canaveral na Florydzie rozpoczęła się misja Space X CRS-8. Po tym, jak od rakiety nośnej odłączył się moduł o nazwie Dragon, wróciła ona na Ziemię i pomyślnie wylądowała na barce Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Lądowanie rakiety na bezzałogowej barce to wielkie osiągnięcie. Dzięki temu, że platforma znajduje się na oceanie, w razie jakiejkolwiek awarii nie naraża się zdrowia ani życia ludzi. To osiągnięcie dowodzi, że można wysłać rakietę z misją w przestrzeń kosmiczną, a następnie sprowadzić ją z powrotem i wykorzystać jeszcze raz co znacząco obniży koszty lotów kosmicznych.

  #2. Drony i pojazdy bezzałogowe

Dron.jpg
Dron.jpg (199.81 KiB) Przejrzano 887 razy


Drony odniosły niesamowity sukces praktycznie na każdej płaszczyźnie. Dostają je dzieciaki na urodziny, entuzjaści organizują turnieje, rządy opracowują w tajemnicy dodatkowe technologie, które mogą być zastosowane w dronach aby służyć armiom. W roku 2016 przewiduje się również szersze wykorzystanie dronów np. do doręczania przesyłek pocztowych czy patrolowania miast oraz nagrywania wszystkich naruszeń prawa mających miejsce w miastach. Rządy krajów przeznaczają również ogromne fundusze, dzięki którym drony zostaną unowocześnione i staną się stałymi uczestnikami konfliktów zbrojnych co pozwoli zmniejszyć straty w ludziach. Widać więc, ze zastosowanie dronów już dawno odeszło od zwykłej zabawy czy pasji, a przeszło do pełnienia roli narzędzi do pracy i nie tylko.

  #3. Wirtualna rzeczywistość

Wirtualna Rzeczywistość.jpg
Wirtualna Rzeczywistość.jpg (151.19 KiB) Przejrzano 887 razy


Rynek gier komputerowych należy obecnie do najbardziej dochodowych i najpopularniejszych. Gry na stałe zagościły w naszym życiu niezależnie od wieku osób grających w rozmaite produkcje. Moment na który wszyscy wyczekują od dobrych kilku lat, a mianowicie wejście do powszechnego użycia sprzętu pozwalającego podłączyć się do wirtualnej rzeczywistości, nastąpi dokładnie w przeciągu następnych kilku miesięcy. A może okazać się to prawdziwą rewolucją dla graczy. Po hucznych zapowiedziach i stale rosnących oczekiwaniach, sprzęt do korzystania z wirtualnej rzeczywistości nareszcie trafii do naszych domów. Swoje urządzenia do sprzedaży dopuszczą najwięksi wyjadacze przemysłu elektronicznego jak Sony, HTC, Korporacja Valve, Facebook wraz z Oculusem, być może Microsoft oraz Magic Leap... Technologię VR mogliśmy testować już w tamtym roku dzięki Google i Samsungowi, ale w 2016 otrzymamy do dyspozycji jeszcze większe możliwości.

Żałujecie już, ze nie urodziliście się 15-20 lat później? Jeszcze nie? No to jedziemy dalej.

  #4. Streaming i internetowe telewizje

Streaming.jpg
Streaming.jpg (285.23 KiB) Przejrzano 887 razy


Kiedyś strumieniowanie obrazu kojarzyło się nam głównie z grami wideo i entuzjastami tego rodzaju rozrywki. Usługi takie jak Twitch.tv biły rekordy popularności i szybko trafiały w ręce największych gigantów, którzy projekty te stale rozwijają, ale jak się okazuje - ludzie chcą doświadczać streamingu w znacznie większym stopniu, wszak na elektronicznej rozrywce wymagania się nie kończą. Ewolucja telewizji zacznie się na dobre właśnie w tym roku i wiele wskazuje na to, że streaming odegra w niej absolutnie kluczową rolę. Przykłady na dziś to chociażby Periscope od Twittera, w którym ludzie mogą transmitować swoje codzienne życie w trybie live. W chwili obecnej korzystają z niej miliony osób i widać w tym olbrzymi potencjał. Telewizja przenosi się do sieci dlatego polskojęzyczny Niemiecki portal Onet.pl już zamierza ruszyć z własną telewizją, nie jest jedynym który ma taki pomysł. Czas pokaże na jaką rozrywkę będziemy mogli liczyę już w niedalekiej przyszłości.

  #5. Rzeczywistość rozszerzona

Augmented Reality.jpg
Augmented Reality.jpg (79.32 KiB) Przejrzano 887 razy


Obok hełmów VR pozwalających na zabawę z wirtualną rzeczywistością czas na coś bardziej "przyziemnego", mianowicie technologię AR – rzeczywistości rozszerzonej. Od hełmów VR różnią się tym, że nie izolują użytkownika od świata zewnętrznego, osoba nie traci kontaktu z rzeczywistością podczas użytkowania urządzenia. Wręcz przeciwnie, po założeniu okularów cały czas widzimy wszystko to co nas otacza, ale na wyświetlaczach przed naszymi oczyma prezentowane są różne informacje, najczęściej będące w interakcji z obrazem, który widzimy. Okulary tego typu dysponują wbudowanymi ekranikami, przez które możemy dostrzec to, co dzieje się w tle, albo mają wbudowane kamery, filmują obraz przed użytkownikiem, a następnie na wyświetlaczach w hełmie pokazują mu to co znajduje się przed nim, to szczególna gratka dla ludzi lubiących nagrywać filmiki i wrzucać je do sieci. Okulary pozwalają na przykład meblować mieszkanie – wchodzimy do pustego mieszkania i komputer podsuwa nam różne propozycje mebli, które widzimy przez okulary tak jakby naprawdę były ustawione w poszczególnych pomieszczeniach. Albo mechanik samochodowy podczas naprawy auta na bieżąco otrzymuje informacje na temat naprawianych elementów czy instrukcje, które śrubki odkręcać w jakiej kolejności.

  #6. Drukarki 3D

3D Print.jpg
3D Print.jpg (265.18 KiB) Przejrzano 887 razy


Sektorem, który obecnie rozrasta się w bardzo szybkim tempie, jest rynek drukarek 3D. Chociaż sprzedaż w porównaniu do sprzedaży komputerów przenośnych, tabletów czy w szczególności smartfonów to wciąż nic wielkiego to jednak liczba produktów tego typu sprzedawana co rok stale się zwiększa.. Chyba bardziej interesujące są za to technologie skanowania 3D, dzięki którym rzeczywiste obiekty możemy przenieść najpierw do pamięci komputera (w trójwymiarze), by potem je... na przykład wydrukować na drukarce 3D. To można w niesamowity sposób ułatwić tworzenie przedmiotów za sprawą drukarek 3D. Należy także wspomnieć o materiałach budowlanych, które już teraz można wykorzystywać lub o drukowanych narządach do przeszczepu, które już w niedalekiej przyszłości mogą ratować ludzkie życie. Jest to ewidentnie jedna z najważniejszych technologii jakie są obecnie rozwijane i mogą stanowić przełom w wielu dziedzinach życia. Pożyjemy, zobaczymy.

  #7. Internet Rzeczy

Internet Rzeczy.jpg
Internet Rzeczy.jpg (333.34 KiB) Przejrzano 887 razy


Miliardy urządzeń codziennego użytku znajdujących się w naszych domach połączonych do sieci w jednym czasie– od samochodów, którymi się poruszamy po pralki czy centralne ogrzewanie lub urządzenia przenośne – to nie jest futurystyczna wizja świata oczyma reżysera filmów Sci-Fi, lecz rzeczywistość, tu i teraz, mowa o najbardziej dynamicznie rozwijającej się części sektora ICT, czyli internetu rzeczy. Internet of Things (IoT), jest koncepcją, wedle której przedmioty codziennego użytku mogą nie tylko gromadzić, lecz także przetwarzać lub wymieniać dane w sieci. Jak donoszą analitycy amerykańskiej firmy doradczej Gartner, do końca 2016 roku w ramach internetu rzeczy podłączonych będzie 6,4 miliarda urządzeń, co oznacza dramatyczny wzrost aż o 30% w przeciągu jednego roku kalendarzowego. W ciągu następnych pięciu lat liczba aktywnych urządzeń podłączonych w ramach globalnej sieci IoT wzrośnie do 20,8 miliarda. Na świecie ta koncepcja jest określana mianem teleinformatycznej rewolucji.

Wróć do „Futurystczne Projekty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość