Ateizm nie jest wymysłem naszych czasów – był on obecny już w starożytności

Moderator: Redaktorzy

омїкяои★

Ateizm nie jest wymysłem naszych czasów – był on obecny już w starożytności

Postautor: омїкяои★ » 20 lut 2016, 2:45

ObrazekAteizm często postrzegany jest, jako znak naszych czasów. Okazuje się jednak, że wcale nim nie jest. Profesor Tim Whitmarsh – zajmujący się badaniem kultury starożytnej Grecji na Uniwersytecie Cambridge – w swojej najnowszej książce, zatytułowanej Battling the Gods, przytacza całą serie przykładów, według których zjawisko ateizmu istniało już w czasach starożytnych.

Whitmarsh jest głęboko przekonany, że twierdzenie mówiące, iż religia towarzyszyła ludzkości od zawsze jest błędne. Jest on także przekonany, że twierdzenie to jest rozpowszechniane głównie przez środowiska religijne, które chcą przedstawić ateizm w niekorzystnym świetle, jako przejaw „zachodniego zepsucia”.

Wczesny ateizm różnił się jednak od tego, który występuje dzisiaj. W czasach współczesnych przekonania religijne często podważane są przez wszelkie dowody naukowe, które przeczą wizji świata przedstawionej np. w Biblii. Starożytni ateiści natomiast mieli mnóstwo obiekcji, co do samej paradoksalnej natury religii, a nie konkretnego wierzenia, czy bóstwa. Chodziło o sam przymus akceptacji rzeczy, które przeczyły temu, co jesteśmy w stanie odczuć dzięki naszym zmysłom. Skoro więc ateizm występował w starożytnych cywilizacjach, to musiał on także występować w każdej innej, która nastąpiła po niej.

Jako wczesne przykłady autor przywołuje Platona, czy też Karneadesa z Cyreny, który to twierdził, że „wiara w bogów jest nielogiczna”. Nie zapominajmy także o epikurejczykach, którzy często zwani byli athenoi.

Inne przykład stanowi historia opisana około 320 roku p.n.e. Jej bohaterem jest mężczyzna, który stracił siłę w palcach, lecz podważał lecznicze zdolności boga o imieniu Asclepius. Księga opisuje, że mężczyzna modlił się później gorliwie do bóstwa, aby ten go nawiedził i uleczył jego palce lecz Asclepius przyszedł do niego we śnie i rzekło: Ponieważ nie wierzyłeś w rzeczy, których nie pojmuje twój umysł, twoje imię od dzisiaj będzie brzmiało Niedowiarek. Z historii tej jasno wynika, że w społeczeństwie były obecne jednostki, które kwestionowały istnienie bogów.

Whitmarsh jest zdania, że w starożytnej Grecji ateizm nie był postrzegany, jako straszne przewinienie, gdyż w społeczeństwie nie istnieli religijni ortodoksi. Wyjątek stanowi jedynie przykład Sokratesa, którego spotkała śmierć w Atenach z powody nieuznawania bogów.

Ateizm więc nie jest wymysłem naszych czasów, czy oznaką „zgnilizny”, która toczy zachodnie społeczeństwo. W każdej cywilizacji, która wyznawała danego boga (lub bogów) występowały także jednostki, które to kwestionowały.

Źródło
Awatar użytkownika
Risto
Wróżbita
Wróżbita
Podziękował: 170 razy
Podziękowano: 30 razy
Kontaktowanie:

Re: Ateizm nie jest wymysłem naszych czasów – był on obecny już w starożytności

Postautor: Risto » 20 lut 2016, 5:09

Swego rodzaju globalizacja wyniszczyła ateizm pierwotny jako uznanie alternatywnej wizji powstania świata. Normalnie zawsze istniał i będzie istnieć jakiś tam odsetek ateistów. Natomiast XX i XXI wiek to przykład tego jak rodzi się paskudna ideologia ateizmu - zawsze podawana z góry od naszych umiłowanych władców. Myślę, że to jednak coś innego
Awatar użytkownika
Książę Ciemności
Żyjący Forum
Żyjący Forum
Podziękował: 26 razy
Podziękowano: 49 razy

Postautor: Książę Ciemności » 22 lut 2016, 3:31

Potwierdza się moje przekonanie, że ateizm to jedyny słuszny i naturalny pogląd! :D
Awatar użytkownika
oleks24f
VIP
VIP
Podziękował: 286 razy
Podziękowano: 259 razy

Postautor: oleks24f » 22 lut 2016, 10:24

Jak by nie patrzeć ateizm to pewien nurt filozoficzny, a filozofia była w starożytnej Grecji dość powszechna. Praktycznie wszystkie jej nurty i gałęzie oraz dziedziny wtedy powstały. Lecz tak jak Risto wyżej pisze, ten współczesny ateizm ma z tym pierwszym oryginalnym mało wspólnego, no chyba tylko zaprzeczanie istnieniu Boga. Też czasami odnoszę wrażenie, że obecnie jest to pewną modą, być ateistą ale niestety bez głębszych filozoficznych przemyśleń. Choć też nie można wszystkich wrzucać do jednego worka, bo ateiści są roźni i ci wporządku, jak też i ci mniej wporządku. Czym innym były też ideologie oparte o ateizm, które stały za Stalinizmem i Komunizmem, choć i tu spotykałem się z wypowiedziami ludzi, którzy porównywali je do pewnego rodzaju kultu: Kultu jednostki, która stawała się dla nich Bogiem.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat
Galilieusz
ElMateo
Początkujący
Początkujący
Podziękowano: 3 razy

Postautor: ElMateo » 22 lut 2016, 22:40

Oleks komuniści wierzyli w rewolucję ,socjalizm i inne bzdury. Moim zdaniem człowiek od samego początku w coś wierzył, że skądś się wzięło to wszystko co go otacza. Człowiek to istota rozumna i zawsze będzie się zastanawiał na sensem życia ,skąd się wziął i jak powstał świat.
Ateiści wierzą w to że nie ma Boga ,więc tez coś wyznają ,wierzą w człowieka ,w naukę itd.
омїкяои★

Postautor: омїкяои★ » 22 lut 2016, 22:47

Hmmm ateizm to nie do końca wierzenie w coś jak nauka. Ateiści nie akceptują koncepcji istnienia boga. Uważają, że żaden bóg nie istnieje. I na tym się kończy ta definicja. A to czy ktoś jak ja uważa np. transhumanizm za rozwiązanie itd to kwestia pewnego przekonania, także wiarą bym tego nie nazwał.
ElMateo
Początkujący
Początkujący
Podziękowano: 3 razy

Postautor: ElMateo » 22 lut 2016, 22:53

Wiele przyjmuje się na "wiarę". Można wierzyć w ewolucję ,wielki wybuch itd. albo nie i wyznawać co innego. Wiara to dość szerokie zagadnienie. Wierzymy w coś lub komuś lub nie. Dlatego każdy w coś wierzy , uważa to za prawdę i dla tej prawdy jest gotowy na pewne poświęcania ,by bronić swoich przekonań. Wiara w Boga ,naukę ,czy cokolwiek innego jest potrzebna z cywilizacyjnego punktu widzenia.
Bianconeri
VIP
VIP
Podziękował: 11 razy
Podziękowano: 34 razy

Postautor: Bianconeri » 13 mar 2016, 9:40

Książę Ciemności pisze:Potwierdza się moje przekonanie, że ateizm to jedyny słuszny i naturalny pogląd! :D

Moge się pod tym również podpisać, jednak kiedyś byli ludzie którzy mieli otwarte oczy!
Awatar użytkownika
oleks24f
VIP
VIP
Podziękował: 286 razy
Podziękowano: 259 razy

Postautor: oleks24f » 13 mar 2016, 10:25

Czasami mianem ateisty określa się też osoby, które wierzą w coś inego niż dana grupa społeczna, przy jednocześnym odrzuceniu wszystkich innych alternatywnych wyobraźeń Sacrum. Już wielokrotnie słyszałem jak wiele osób określało np stosunek Islamistów do chrześcijańskiego Boga jako ateizm wobec jego istnienia. Albo stosunek chrześcijań do dajmy na to bogów starożytnej Grecji czy Egiptu jako właśnie ateizm. Osoboście jednak nie wiem czy jest właściwe podejście do tematu i właściwe używanie słowa ateizm w takim kontekście.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat
Galilieusz
Awatar użytkownika
Chrupek
Sułtanka
Sułtanka
Podziękował: 23 razy
Podziękowano: 110 razy

Postautor: Chrupek » 13 mar 2016, 11:38

Jest w tym troche racji, każdy religijny człowiek jest po części ateistą, bo nie można wyznawać wszystkich wiar jednocześnie. Popadłoby się w rażące sprzeczności...

Ateizm ateizmowi nierówny ;). Ja też się określam tym mianem, ale odżegnuję się od takich prądów myślowych jak pozytywizm i scjentyzm, które zwyczajowo są z ateizmem utożsamiane.
Obrazek

Wróć do „Ateizm”