Ukrywana hańba! Watykan przemycał do Argentyny nazistów

Rozmowy na dowolne tematy.

Moderator: Redaktorzy

Awatar użytkownika
Lakshmi
VIP
VIP
Posty: 598
Rejestracja: 13 sty 2016, 19:34
Podziękował: 126 razy
Podziękowano: 285 razy

Ukrywana hańba! Watykan przemycał do Argentyny nazistów

Postautor: Lakshmi » 06 sty 2018, 21:57

To wielce niechlubna karta w dziejach państwa watykańskiego. Po wojnie Watykan pomagał przemycać nazistowskich zbrodniarzy wojennych m.in. do Argentyny. Dzięki jego pomocy do Ameryki uciekło 5 tysięcy nazistów!

PODZIEL SIĘ
W Argentynie znaleziono bunkry, w których mieli zamieszkać faszyści po klęsce III Rzeszy. Ostatecznie ich nie wykorzystano, bo zamieszkali tam... za cichym przyzwoleniem władz. Przyjął ich prezydent Peron. Niestety, przemycać nazistów do Argentyny pomagał Watykan! To jedna z najczarniejszych kart w jego historii!

Zbrodniarze hitlerowscy, którzy chcieli ujść sprawiedliwości, zrzeszeni byli w słynnej organizacji ODESSA (Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen, Organizacja Byłych Członków SS). Była to ściśle zakonspirowana siatka pomagająca nazistom ujść sprawiedliwości, mająca także zapewnić im bezpieczne życie po wojnie. Z pomocy ODESSY korzystali tacy zbrodniarze jak Adolf Eichmann, Josef Mengele, Klaus Barbie.

Jak pomagała im organizacja? Najpierw dzięki odpowiednim agentom trafiali do miasteczek w południowych Niemczech, takich jak Oberstdorf czy Garmisch-Partenkirchen, oraz w Austrii, np. Innsbruck czy Klagenfurt. Następnie agenci przewodnicy przeprowadzali esesmanów przez Alpy.

Po drugiej stronie granicy inni agenci ułatwiali zbrodniarzom dostęp do Watykanu. Ze względu na udział kleru katolickiego, a zwłaszcza franciszkanów, trasę tę nazwano „Drogą klasztorów”. Motywem takiego działania Kościoła było udzielanie pomocy ludziom, którzy zwalczali komunizm. W Watykanie uciekinierzy otrzymywali paszporty do krajów takich jak Argentyna czy Chile, po czym drogą morską wyjeżdżali do kraju, którego paszport posiadali – czytamy na stronach wikipedii.

Proceder ten opisano także na portalu historycy.org: Naziści korzystali najczęściej z konsulatów Argentyny w Danii, Szwajcarii, Włoszech i Hiszpanii, które wystawiały im wizy wjazdowe do tego kraju. Wstawiano je na podstawie list sporządzanych przez urzednikow w Buenos Aires – opiniowanych przez tzw. Komisję Peralty. Była to komisja rządowa, złożona ze współpracowników prezydenta Juana Perona. Zatwierdzali oni listy emigrantów, sporządzane przez urzędnikow watykańskich, wśród których niebagatelną rolę odegrał biskup Genui, faszysta z przekonania, Alois Hudal. Watykan zlecał Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi wystawianie paszportów, oczywiście podawano w nich nieprawdziwe dane.

Niektóre osoby, którym pomógł w ucieczce Alois Hudal, to:

Josef Mengele (przeprowadzał eksperymenty pseudomedyczne w obozie Auschwitz)

Adolf Eichmann (koordynował zagładę Żydów)

Walter Rauff (konstruktor samochodowych komór gazowych)

Franz Stangl (komendant dwóch obozów śmierci – Sobiboru i Treblinki)

Klaus Barbie (kat Lyonu, odpowiedzialny za morderstwa i deportację Żydów do obozów zagłady)

Gerhard Bohne (współodpowiedzialny za zabójstwo 15 tysięcy osób niepełnosprawnych).

W 1947 roku działalność Hudala została nagłośniona przez katolicki dziennik „Passauer Neue Presse” – czytamy na polskich stronach wikipedii. – W wyniku nacisków innych biskupów Hudal został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska rektora kościoła Santa Maria dell’Anima i wycofania się z aktywnego życia kościelnego.

Z INNEGO ZRODLA

Kilka dni temu wydawnictwo Oxford University Press opublikowało książkę „Ukrywający się naziści: Jak zwolennicy Hitlera opuszczali Europę”, której autor dowodzi, że po II wojnie światowej Watykan i Czerwony Krzyż pomogli faszystom uciec przez sądem. Publikacja rozbudziła dyskusję nad zaangażowaniem Czerwonego Krzyża i Watykanu w pomoc faszystom po wojnie.

W książce austriacki historyk, Gerald Steinacher ujawnia pomoc, jaką tysiącom nazistów okazał po wojnie Czerwony Krzyż i Watykan, by mogli oni ujść przed postawieniem ich przed sądem za zbrodnie wojenne. Wśród faszystów, którym udzielono pomocy, znajdowali się między innymi Adolf Eichmann oraz Josef Mengele.

Steinacher dotarł do niepublikowanych dokumentów Czerwonego Krzyża. Według udokumentowanych przez niego informacji około 90 proc. nazistów, ukrywających się przed aliantami, wybrało drogę ucieczki przez Włochy. Z książki wynika, że Czerwony Krzyż wydał dokumenty około 8 tysiącom SS-menów, dzięki którym wyjechali oni do Wielkiej Brytanii i Kanady. Jeszcze większa była skala ucieczki zbrodniarzy wojennych do frankistowskiej Hiszpanii i Ameryki Południowej, w której kluczową rolę odegrali pośrednicy watykańscy.

Z badań autora wynika, że pomoc okazywana przez Czerwony Krzyż zbrodniarzom wojennym była spowodowana raczej niedbałością i pomyłkami. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że po II wojnie światowej wytworzyła się w Europie specyficzna sytuacja migracyjna. Ocalała z Holokaustu ludność żydowska zaczęła opuszczać Europę, usiłując przedostać się do Palestyny, gdzie w 1948 r. utworzono świeckie państwo Izrael. Z zamętu związanego z wydawaniem im paszportów korzystali naziści, którzy – w nadziei na opuszczenie Europy – podawali się za bezpaństwowców i otrzymywali nowe dokumenty tożsamości.

Z książki wynika natomiast, że komisje ds. uchodźców działające pod egidą Watykanu świadomie udzielały pomocy nazistom, którzy chcieli uniknąć więzienia lub szubienicy. Zdaniem autora instytucje kościelne chroniły zbrodniarzy, wierząc, że pomogą oni odrodzić Chrześcijańską Europę i osłabić wpływy Związku Radzieckiego. Dla Watykanu i części aliantów naziści byli mniej szkodliwi niż komuniści.

Watykan wciąż odmawia komentarza w tej sprawie. Archiwa watykańskie z tego okresu pozostają niedostępne.

Ponadto 2 tyg przed swietami wyswietlono film dokumentalny na stacji FOCUS wlasnie na ten temat. Szok! W tym czasie papieżem był niemiec. I tak wygląda chrzescijanskie "miłosierdzie" dla katów ludzkości

Wróć do „To i Owo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość